איחוד הערכים

ה' בטבת תשס"ז

שאלה:

בעזרת אשתי, אנו מתחזקים יותר ויותר בלימוד התורה ובקיום המצוות. התקדמות זו כרוכה בלא מעט מכשולים כאשר הדבר שמטריד אותי הוא שככל שנהים דתיים יותר, כך מתרחקים יותר ממגמת איחוד עם ישראל.

לדוגמה, אנו רוצים לגדל את ילדינו לתורה ולמצוות, ועל כן חשוב שלא תהיה השפעה שלילית של הסביבה. ולכן, החלטנו לגור במקום שיש בו רוב מכריע של דתיים.

דוגמה נוספת, כל אירועי המשפחה שלי הינם מעורבים (גם הריקודים) לצערי, ובגלל האיסור החמור איננו משתתפים בשמחות אלו של המשפחה.

אלה 2 דוגמאות של התחזקות בקיום המצוות אך ריחוק מכלל ישראל, אך כל יום יש בעיות חדשות שצצות.

כאשר אני שמעתי את השיעור של כבוד הרב על הרב אשכנזי ע"ה, שאלתי את עצמי: האם זו הדרך ילכו בה ? האם באמת יש להתחזק בדת "על חשבון" עם ישראל ? איך לשלב בין שניהם ? מה עדיף ומה קודם למה ? איפה הגבולות של כל אחד?

אני חייב להגיד לכבוד הרב שכבר מספר שבועות, אינני מרגיש טוב בגלל סימני השאלה האלה. אני מרגיש תקוע: מחד, אני שמח לקיים את דבר ה' אך מאידך אני עצוב על כך שזה מחייב אותי להתרחק מכלל ישראל.

תשובה:

אין דבר שיכול לתרום יותר לאיחוד פלגי העם מאשר שתהיה שמח. אדם שמח מקרין חיוב על סביבתו, וגם כאשר הוא מנוע משותפות חברתית מסיבה צדדית, כגון ההלכה, מסמפתים אותו. אכן יש להשתדל לא להחמיר במקום שיכול להיווצר נתק חברתי. למשל תבואו לשמחות, ושהו בריחוק מקום מהריקודים או תישארו זמן מועט. מברק, טלפון של מזל טוב וכדו' מוסיפים הרבה. יש גם להכיר בכך שלפעמים, על מנת להועיל לזולתו, יש צורך בהתכנסות זמנית. כמו שחייל המבקש לשרת את המדינה נאמנה מסתגר זמנית במסגרות המכשירות אותו לתפקידו.