הרב אורי שרקי

ואתחנן - תפילה שלא נענתה

אב תשע"ו
"וָאֶתְחַנַּן אֶל-ה' בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר: אֲדֹ-נָי ה' אַתָּה הַחִלּוֹתָ לְהַרְאוֹת אֶת עַבְדְּךָ אֶת גָּדְלְךָ וְאֶת יָדְךָ הַחֲזָקָה אֲשֶׁר מִי אֵ-ל בַּשָּׁמַיִם וּבָאָרֶץ אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה כְמַעֲשֶׂיךָ וְכִגְבוּרֹתֶךָ. אֶעְבְּרָה נָּא וְאֶרְאֶה אֶת הָאָרֶץ הַטּוֹבָה אֲשֶׁר בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן: הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה וְהַלְּבָנֹן".

בכל מקום שמוזכרת ארץ ישראל המערבית, נוסף הביטוי "טוב": רש"י אומר שהכוונה לירושלים ולמקדש. אמנם פשט הפסוק הוא הרי יהודה והרי הלבנון ,אך לב הארץ היא ירושלים, וגם הביאו עצים למקדש מהלבנון. הלבנון משמש לבניית המקדש שבירושלים. הלבנון הוא החלק הגבוה שבארץ ישראל שנשאר בצורתו הטבעית בזמן ההוא ועציו העמידים הם המתאימים לבניית המקדש.

לפי זה מובן מדוע הוא רוצה להכניס בעצמו את העם לארץ כנען, משום: "הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה וְהַלְּבָנֹן" - הוא רוצה לבנות את המקדש. אם הוא יבנה את המקדש אז זה יהיה נצחי כמידת הנצח של משה. הדבר גם עולה משאלת התלמוד: מדוע התאווה משה להכנס לארץ? וכי לאכול מפריה הוא צריך? שאלה זו לכאורה לא ברורה. הרי כל יהודי צריך להכנס לארץ כדי לאכול מפריה ולחיות בה ולקיים מצוות בארץ?! הסבר שאלת הגמרא מצריך הדגשה על המילה הוא. וכי לאכול מפריה הוא צריך? משה אינו שייך כל כך לעולם הזה אלא לעולם הבא, ואם כן הוא באמת לא צריך לאכול מפרי הארץ כדי להגיע לדרגת קדושה משמעותית.

אם כך מדוע ה' לא מסכים? למה שמשה לא יבנה את המקדש? התשובה היא שבני ישראל אינם בדרגה המתאימה. היות ובני ישראל אינם ברמה הרוחנית הדומה לזו של משה קיימת סכנה גדולה בכך שמשה יבנה מקדש נצחי. יש מצבים שבהם עם ישראל חוטא ויש צורך להענישם כדי לגרום להם ללכת בדרך הנכונה. אם המקדש אינו נצחי, אז במצבים קיצוניים תתבטא תגובת ה' בחורבן המקדש, כפי שאכן קרה בהמשך ההיסטוריה. אם לעומת זאת המקדש נצחי ואין אפשרות לפגוע בו ,אזי הפגיעה תהיה באנשים עצמם וזה יהיה הרבה יותר גרוע. כפי שנאמר במדרש, חסד עשה ה' עם עם ישראל שכילה חמתו על עצים ואבנים.

הדבר נאמר על ידי משה בעצמו: וַיִּתְעַבֵּר ה' בִּי לְמַעַנְכֶם. זה שמשה לא נכנס לארץ זה למען בני ישראל. ה' אומר למשה: "אל תוסף דבר אלי עוד". חז"ל אמרו שמשה התפלל ואתחנ"ן (בגימטריה 515) תפילות. כאילו נאמר לו: "אם תתפלל עוד אז אשמע לך, אך אני מבקש שלא תעשה זאת כי זה לא לטובת בני ישראל לטווח הרחוק". רואים שמשה קיבל זאת ואכן לא נכנס לארץ כנען אך בכל זאת ה' נענה לבקשתו "לראות" את הארץ וה' אכן הראה לו את הארץ.