הרב אורי שרקי

דברים - מהותו של ספר דברים

סיכום שיעור - עוד לא עבר את עריכת הרב
אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר דִּבֶּר מֹשֶׁה אֶל-כָּל-יִשְׂרָאֵל בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן: “בַּמִּדְבָּר בָּעֲרָבָה מוֹל סוּף בֵּין-פָּארָן וּבֵין-תֹּפֶל וְלָבָן וַחֲצֵרֹת--וְדִי זָהָב. אַחַד עָשָׂר יוֹם מֵחֹרֵב דֶּרֶךְ הַר-שֵׂעִיר עַד קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ”.

אלה הדברים: חז"ל אמרו - כל מקום שכתוב אלה, פסל את הראשונים. מי הם הראשונים? חומשים בראשית עד במדבר. הכוונה היא שספר דברים בא לומר את הדברים שכבר נאמרו אך בסדר ובמשמעות אחרת, משמעות של ארץ ישראל. בספר במדבר פרק ח’ פסוק יט’ נאמר: “וָאֶתְּנָה אֶת-הַלְוִיִּם נְתֻנִים לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לַעֲבֹד אֶת-עֲבֹדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּאֹהֶל מוֹעֵד וּלְכַפֵּר עַל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וְלֹא יִהְיֶה בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל, נֶגֶף, בְּגֶשֶׁת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֶל-הַקֹּדֶשׁ”. הביטוי “בני ישראל” חוזר על עצמו 5 פעמים. רש"י אומר: “ואתנה וגו' - ה' פעמים נאמר בני ישראל במקרא זה להודיע חבתן שנכפלו אזכרותיהן במקרא אחד כמנין ה' חומשי תורה וכך ראיתי בב"ר”. זה נראה מדרש מוזר. וכי מפני שנאמר “בני ישראל” חמש פעמים זה כנגד חמישה חומשי תורה? אלא שהדבר אכן נראה בפסוק: “וָאֶתְּנָה אֶת-הַלְוִיִּם נְתֻנִים לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל” - זה כנגד ספר בראשית. הספר מדבר על בחירת עם ישראל מבין האומות וזה מקביל לבחירת הלוים מתוך עם ישראל. "לַעֲבֹד אֶת-עֲבֹדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּאֹהֶל מוֹעֵד" - זה כנגד ספר שמות שמדבר על השראת השכינה באוהל מועד. "וּלְכַפֵּר עַל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" - זה ספר ויקרא, תורת כהנים, שמדבר על הקרבנות והכפרה. "וְלֹא יִהְיֶה בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל נֶגֶף" - זה כנגד ספר במדבר שמדבר על הבעיות. "בְּגֶשֶׁת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶל-הַקֹּדֶשׁ" - זה כנגד ספר דברים שבו עם ישראל ניגש את הקודש – אל ארץ ישראל. כל החומשים נפתחו בלשון דיבור מסוג כלשהו. אולם הצורה המסודרת של הדיבור היא בלשון דברים, הלשון הפותחת את ספר דברים. יוצא שספר זה הוא המסדר את כל התורה בהתאם למצב האידאלי של העם, שהוא נמצא בקודש, בארץ ישראל.

אשר דיבר משה: מה דיבר משה? בפשט הכתוב בכל מקום שעצרו משה אמר להם תוכחה עצומה: אחד עשר יום מחורב. אם היינו בסדר אז 11 יום לאחר מעמד הר סיני היינו בארץ ישראל. מתי זה היה יוצא? ירידת משה עם הלוחות הייתה בשבעה עשר בתמוז. היו עושים חג של יום ולמחרת היו יוצאים. היו מגיעים 11 יום אחר כך לקדש ברנע בשערי ארץ ישראל. למחרת בראש חודש אב היו נכנסים לארץ. יוצא שחודש אב היה הופך לחודש הגאולה. אביב משמעו אב קטן כמו שעציץ הוא עץ קטן. כך שהגאולה הייתה יכולה להיות הרבה יותר משמעותית מאשר יציאת מצריים. יתכן שכיבוש הארץ היה נמשך שבוע ואז יום הניצחון היה ט' אב.

יש לציין כי ספר דברים כתוב בסגנונו של משה. משה נתן נאום לאומה ואח"כ ה' ציווה על הכנסת הנאום לספר דברים כך שבסופו של התהליך הספר כתוב בסיגנונו האישי של משה על פי ציווי ה'. כך שספר דברים ופרשיותיו הראשונות הם נאום תוכחה של משה אל עם ישראל במגמה להביא אותם למצב רוחני ראוי לקראת הכניסה לארץ.