הרב אורי שרקי

במדבר - החלפת הבכורות בשבט לוי

אייר תשע"ו
מה טעם הוחלפו בפרשת במדבר הבכורות בשבט לוי בעבודת ה'?

הבכור נולד ראשון להוריו והופך בכך את הזוג לאבא ואמא. בכך יש לו תפקיד של גואל להוריו, שכן הוא הפך אותם מנבראים לבוראים, העביר אותם ממצב של נחיתות מוסרית, כמקבלי קיום, לעליונות מוסרית של נותני קיום לזולת. הבכור הוא אפוא מעין משיח. את המצב הזה הוא קנה בעצם קיומו – בלי שום מעשה. עקב כך יש לו נטיה טבעית להעמיד את עצמו במרכז היקום.

כאשר נולד לו אח, הוא הופך מבן יחיד לאח. בכך הוא מאבד את מעמדו הקודם. הבכור הראשון, קין, לא הצליח להשלים עם התחרות מצד הבל, והרגו. גם ישמעאל ועשו לא הצליחו בתפקיד הבכורה.

המהר"ל מצביע על כך שאותיות ב, כ, ר, המרכיבות את המילה בכור מבטאות את תפקידו: להכיר בשני כעיקר. מי שמכיר בכך שהוא לא יחיד בעולם, שמקבל כשווה את אחיו הצעיר, יכול למלא את תפקיד הבכור.

את כשרותו לתפקיד ההנהגה, שהיה ראוי תחילה להימסר בידי הבכורים, גילה אהרון בשעה שנבחר משה לשליחותו. הרי כאשר משה סרב לקבל את תפקיד גואל העם, נאמר:

(שמות ד,יג) וַיֹּאמֶר, בִּי אֲ-דֹנָי; שְׁלַח-נָא, בְּיַד-תִּשְׁלָח.

הוא מתכוון לאהרון אחיו שהיה השלוח הטבעי יותר מכוח היותו הגדול באחים. ה' עונה לו:

(שמות ד,יד) וַיִּחַר-אַף ה' בְּמֹשֶׁה, וַיֹּאמֶר הֲלֹא אַהֲרֹן אָחִיךָ הַלֵּוִי יָדַעְתִּי, כִּי-דַבֵּר יְדַבֵּר הוּא; וְגַם הִנֵּה-הוּא יֹצֵא לִקְרָאתֶךָ, וְרָאֲךָ וְשָׂמַח בְּלִבּוֹ.

על מה שמח אהרון בליבו? על גדולת משה אחיו הקטן. כלומר, אהרון תיקן באופן מלא את הבעיה המוסרית של הבכור. הוא לא רק מקבל את האח הצעיר כשווה אלא אף שמח כאשר הוא מתמנה מעליו, מעל הבכור. התורה מעידה שהמדובר בשמחה פנימית אמיתית ולא רק בהבעה חיצונית: ושמח בליבו.

מי שתיקן באופן כזה את כשלונם של הבכורות, ראוי לרשת את תפקיד הבכורות. ואכן תפקיד הבכורות הועבר בעיקר לכהנים ואף לכל שבט לוי, שנמשך אחר אהרון.