סילבסטר, ספירה נוצרית, חוקות הגוים

י"ג, י"ז בטבת תשס"ז

שאלה 1:

רציתי לשאול האם זה נכון שקושרים את השם סילבסטר לשנה האזרחית החדשה? ובכלל מה רע בללכת לבלות או סתם לשמוח (לא במסיבות הוללות, חס וחלילה...) לכבוד השנה האזרחית החדשה בלי שום קשר לזה שזה יום פטירתו של אותו אפיפיור...?

אגב רציתי גם לשאול האם הספירה הנוצרית זה לברית המילה של ישו (שהרי הוא נולד ב-25 לדצמבר) ואם כן למה?


תשובה 1:

הנוצרים מציינים לכל יום בשנה בקשר לאחד או למספר "קדושים". את ה-31 בדצמבר הם קושרים לשמו של סילבסטר, אחד מקדושיהם, שהיה אנטישמי גדול (לא אפיפיור). הספירה הנוצרית היא להולדתו של ישו, ולכן אסור לחגוג את היום הזה משום שהוא מייקר שם עבודה זרה. ואם תאמר שאין לציון הזה כל כוונה דתית, הרי הוא אסור משום שהוא מחוקות הגוים, שנאמר "ולא תעשה כמעשיהם".

זה שהשנה הנוצרית מתחילה בינואר הוא החלטה מאוחרת אצלם, ובתקופות שונות החלו אותה בזמנים אחרים, כגון בראשון במרץ. הוא הדין בקשר לתאריך הולדתו או מילתו, שלא תמיד נחגג בתאריך המקובל היום.שאלה 2:

לא כ"כ הבנתי את היחס שלהם בין יום הולדתו ומילתו לגבי חגיגת תחילת השנה הנוצרית, האם ה-1 בינואר הוא יום הולדתו או מילתו? (אשמח להפניה למקורות כתובים).

ושאלה שניה: מה הקריטריון של "לא תעשו כמעשיהם"? הרי לא כל דבר שגוים עושים אסור לנו לעשות (והכוונה בשאלתי היא לא רק לגבי "חכמה בגוים תאמין ותורה לא... כי אני שואל בהתחשב בכך שאם הייתי חוגג את ראש השנה האזרחית לא היה לי בכך מניע דתי וכיוצא בזה...)?


תשובה 2:

ה-1 בינואר הוא יום מילתו, כמפורסם בלוחות השנה שלהם. כמעשיהם, הוא כל דבר שאופייני להם, ששורשו בע"ז, שלא נשתכח מקורו האלילי, ושאין לו שורש בשכל או במנהגי ישראל.