הרב אורי שרקי

שבועות - מתן תורה

סיכום שיעור

עוד לא עבר את העריכה של הרב (סיכום שיעור על הנושא הערוך על ידי הרב מופיע בספר "בעוד מועד")
השאלה האמיתית שעליה עומדת כל התורה וכל היהדות שלה, ובמידה מסוימת כל עולמו של האדם, היא: "האם התורה מן השמיים?!" השאלה היא, כשאנחנו מדברים על התורה, האם אנחנו מבינים בדיוק על מה מדברים?! ועוד- קשה מאוד לדעת ל מה אנחנו מתכוונים כשמדברים על "מן השמיים".

הרב קוק כותב ,בספרו "אורות האמונה", שלפעמים קיים אדם שמאמין שהתורה מן השמיים, אבל הבעיה היא שהשמיים שבהם הוא מאמין הם שמיים נמוכים מאוד ; התורה מופיעה בתוך מערכת מאיימת על האדם שתובעת ממנו ע בדות ושפלות, התורה הזאת היא משמיים נמוכים, ואולי לא כדאי להאמין בתורה כזאת כשהשמיים האלו ברמה הזאת.

לעומת זה, אומר הרב קוק, יכול להיות אדם, שבאופן רשמי לא מאמין בתורה מן השמיים והסיבה לזה היא אולי בגלל שהאדם הזה רואה את השמיים הנמוכים של האדם הדתי הקטן ולכן הוא חושב שהתורה באה ממקום עליון יותר, מחכמתו של האדם וממוסרו של האדם. הרב קוק אומר שאף על פי שהוא לא הגיע למרכז האמונה, ברור שהוא התקדם יותר אל האמונה האמתית אף על פי שהוא עוד צריך להבין מה המקור של אותו ד בר ה' הנמצא בתורה.

ברור ,שכאשר מדברים על תורה מן השמיים - אנחנו לא מתכוונים רק לעובדה שהופעתה של התורה היא פלאית ובאה במעמד מיוחד עם נבואת משה, אלא, כוונת הביטוי "תורה מן השמיים" היא, שהתורה גלוי של הרצון הא-להי: "יש מי שאמר והיה העולם, מי שעומד בראשית התוכנית של כל ההוויה כולה והוא מגלה לנו את רצונו דרך התורה שנתן לנו".

אפשר אז לשאול מניין לנו שהתורה הזאת, וכל דברי הנביאים, הם גלוי של רצון ה' ולא המצאה אנושית שהתפתחה דרך הדורות?! כאן נמצאת הנקודה המרכזית שהובהרה בספר "הכוזרי" והיא שההתגלות של התורה מן השמיים (בניגוד למה שקורה לשאר האומות שאצלם הגילוי תמיד חיצוני לאומה) היה מן המאורעות שמייסדים את הזהות של עם ישראל. ואפשר לנסח כלל: לא ניתן לזייף מאורעות מייסדים של זהות לאומית!!! כמובן, מדובר רק במאורעות שמתרחשים במהלך ההיסטוריה של האומה ולא בראשית התהוותה, כגון למשל מיתוס קדמון .אם היינו בונים את כל התורה כולה על העובדה שהקב''ה דיבר עם האבות, היה מקום לפקפק ח''ו באמיתות הדברים כי האבות קדמו לאומה, מה שאין כן במעמד הר סיני או יציאת מצריים שהמאורעות התרחשו כשהאומה כבר הייתה קיימת. אין לאומה סיפור אלטרנטיבי על תולדותיה, לכן אנחנו יודעים אם כן ,שהסיפורים על יציאת מצריים ומעמד הר סיני דברי אמת הם.

ונשאל עוד: האם ניתן להמציא, אפילו בתוך שקר, מעמד המשתווה למעמד הר סיני?! מעניין מאד שהסיפור הזה אפילו בתור שקר, לא עלה בדעתו של שום אדם. וזה מה שמשה בעצמו אומר בספר דברים (ד, לב-לג): "כִּי שְׁאַל נָא לְיָמִים רִאשֹׁנִים אֲשֶׁר הָיוּ לְפָנֶיךָ לְמִן הַיּוֹם אֲשֶׁר בָּרָא אֱ-לֹהִים אָדָם עַל הָאָרֶץ וּלְמִקְצֵה הַשָּׁמַיִם וְעַד קְצֵה הַשָּׁמָיִם הֲנִהְיָה כַּדָּבָר הַגָּדוֹל הַזֶּה אוֹ הֲנִשְׁמַע כָּמֹהוּ. הֲשָׁמַע עָם קוֹל אֱ-לֹהִים מְדַבֵּר מִתּוֹךְ הָאֵשׁ כַּאֲשֶׁר שָׁמַעְתָּ אַתָּה וַיֶּחִי". מה פירוש של ההזמנה הזאת? אפשר לנסח בניסוח אחר. משה אומר לנו "בדוק בכל הספריות ובכל המסורות התרבותיות של העולם האם נמצא ביסוד האמונה הדתית של אומה כלשהי, סיפור הדומה למעמד הר סינ?!" כמובן, השאלה היא רטורית והתשובה היא: "לא!" אבל מדוע מייסדי דתות, אם היו רוצים לבסס את מעמדם, לא בנו סיפור מקרי מהסוג של מעמד הר סיני? התשובה היא מפני שסיפור כזה לא ניתן להמצאה אלא אם כן הוא היה. זה משתי בחינות:

1- מעולם לא נתנה האפשרות להמציא התגלות לאומית אל ציבור שלם המאורגן כאומה כל זמן שהאומה לא קיימת.

2- מעולם לא שמענו על האפשרות לחשוב שמי שברא את העולם יגלה את רצונו ויאמר כיצד, לדוגמא, לטפל בצפרניים לקראת כניסת השבת. הרעיון של מופשט, להבדיל מהטרנסנדנטי, יהיה מה לומר אל האדם, הוא "הטרודוקסי" כלומר המחשבה הזאת איננה יכולה לעלות על הדעת, לכן היא גם בלתי אפשרית להיאמר, אלא אם כן הייתה בפועל התגלות כזאת.

3- ועוד היחידים שאומרים, שבורא העולם מדבר עם האדם, הם אותם אלה שאומרים שאיתם הוא דיבר! זהו סימן שהם אומרים את האמת.

מפה מסיקים שהתורה שלנו היא באמת מן השמיים. זו היא שמחה גדולה לאומה הישראלית ושמחה גדולה לעולם כולו שקיים "ערוץ תקשורת" בין בורא העולם לבין כל האנושות כולה דרך עם ישראל.