תורה, מדע וחקר התודעה

ל' באב תשס"ח

שאלה:

מה דעתו של הרב בנושא חוקרי התודעה ומסקנותיהם לגבי האדם?

האם זה משפע על תפיסת העולם שלנו?

מה דעת התורה בעניין?

להלן תימצות מאמר של חוקר כזה:

"מוחות של יצורים הלכו והשתכללו לאורך ההתפתחות האובולוציונית. בשלב כלשהו, התחיל לייצר המוח של היצור מודל של "עצמיות": כלומר הוא התחיל לייצר מודל מערכתי שכלל את כל מה ששייך באופן מצומצם למערכת: הגוף, הדחפים, הצרכים, קלטי החושים וכו'. מעין מפה מנטלית מתעדכנת של פיקוח ובקרה.

אצל בני אדם המצב יותר מסובך, מפני שיש לנו מודעות עצמית. אנחנו לא רק יודעים, אלא יודעים שאנחנו יודעים. לכן אנחנו מודעים למודל הזה. כלומר המודל שלנו גם יותר משוכלל, וגם אנחנו שמים אליו לב (כמו שבאופן כללי אנחנו מודעים לזה שאנחנו חיים, בשונה מבעה"ח).

וכאן קרה משהו שאולי לא היה "אמור" לקרות, כלומר משהו לא חיובי מבחינת הבריאות של האורגניזם האנושי: בני האדם תופסים את המודל הזה יותר מדי ברצינות, כלומר הם נוטים לחשוב שהוא מהווה ישות יציבה ונבדלת מסביבתה (בעוד שהוא רק מודל, רק תהליך של מיפוי ופיקוח שעורך המוח נון-סטופ, והוא מצוי ביחסי גומלין הדוקים עם הסביבה וכו')."

קודם כל עליי לאמר שהקשתי על המאמר קושיה ואף כותב הבלוג התיחס אליה ברצינות ואף הוסיף כי ישנם עוד מדעים ששאלו את השאלה שלי לגבי התאוריה.

שאלה נוספת היא כיצד עלינו להתיחס לכל מיני אתאיסטים שהם גם לפעמים אקדמאים אשר מתיחסים לכל האמונה בזילזול רב וביהירות וגם מתיחסים אל דברי התורה ברדידות? ואף איך להתיחס כשלפעמים נדמה להם שהם סותרים את התורה ע"י כל מיני התחכמויות הגיוניות שנובעות מהבנה שטוחה של הדברים, וכל טענה המועלת נגד הרדידות שלהם זוכה למין תגובה מזלזלת בנוסחים כמו מה אתה מדבר שטויות או איזה מין שטיפת מוח או לפעמים אפילו כל מיני תיאוריות פסיכולוגיות המוציאות אותי טיפש עם בעיות נפש...

ועוד שאלה האם ע"פ תורת הרב קוק זצ"ל אין באמת קשר בין תורה למדע?

האם האמונה של הרב אינה מבוססת כלל על עניינים מדעיים?(בשונה מכל מיני ארגוני החזה בתשובה...)

ואם כן אז על איזה יסודות היא עומדת?


תשובה:

חוקרי התודעה מעלים תיאורים אפשריים של התפתחות ההכרה. אין בידם לקבוע אם תהליך טבעי זה או אחר הינו אוטונומי לחלוטין או שמא הוא מורה על מפגש בין הטבע לנשמה. אם יורדים מהיומרה הזאת, דבריהם מעניינים.

יש להתעלות מעל לסובייקטיבית מצומצמת האופקים של הכופרים, לרחם על קטנותם, ולהקשיב בסבלנות לדבריהם. אולי יש להם מה ללמד אותנו?

לפי הרב קוק הקשר בין האמונה למדע הוא בתחום העמקת דעת אלוהים ולא במישור ההוכחות או הסתירות.

אמונת ישראל מבוססת על התגלות ה' אלינו על ידי נביאיו והשגחתו ההיסטורית. זה בהחלט נתון מדעי.